Haberler:

Gönderen Konu: GTA V - Araçlar  (Okunma sayısı 92563 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alves.

 • Üye Yöneticisi
 • *****
 • İleti: 5713
 • Kayıt: 05/06/2007
  • RockstarTurk.com
  • Ödüller
GTA V - Araçlar
« : 03 Kasım 2011 ; 16:41:07 »
UYARI: Araçlar 4 Temmuz 2013 tarihine kadar olanlarla incelenmiştir. Bu tarihten sonra gelmiş video veya ekran görüntülerindeki araçlar (Gameplay videosu ve sonrası) henüz konuda yoktur. Yakın zamanda hepsi eklenecek ve güncellenecektir.



http://gtaturk.com/gta-v-dokumanlar/araclar/logo.png

Başlığı, ana sayfamızdan da takip edebilirsiniz: GTA V - Araçlar

GTATurk'ün GTA V araç analiz konusuna hoş geldiniz. Bu konuda, Grand Theft Auto V’te karşımıza çıkacak tüm araçları listeleyecek, ne tür araçların bizleri beklediğini GTATurk farkıyla inceleyeceğiz. Şimdilik oyunun videolarından, ekran görüntülerinden gördüğümüz, elde ettiğimiz araçları toplayacağız. Konu, oyunun yeni videoları, yeni ekran görüntüleri, yeni bilgileri yayımlandıkça ve hatta oyun piyasaya çıktığında da güncel kalacaktır. Eğer bir araç meraklısıysanız ve sizler de bizler gibi yeni oyunumuzun yepyeni araçlarını merak ediyorsanız, bir gözünüz bu konuda olsun. Takipte kalın!

Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki bu araçlar GTA V’in henüz final araçları değildir. GTA V henüz piyasaya çıkmadığı ve halen yapım aşamasında olduğu için, bu konudaki listelenen araçlar sadece bu kadarla sınırlı değildir. Konudaki araçlar, sadece tanıtım videolarından, ekran görüntülerinden ve bilgilerden edinilmiş ve incelenmiştir. Halen gün yüzüne çıkmamış, açıklanmamış ve bilmediğimiz pek çok araç mevcuttur. Bu yüzden yeni bilgiler geldikçe başlığın güncelleneceğini unutmamanızı öneririz.

Ne tür araçlar bizi bekliyor?
GTA V’te bizleri büyük bir araç çeşidi bekliyor. Game Informer dergisinin Aralık 2012 sayısındaki GTA V incelemesinden öğrendiğimiz kadarıyla GTA V, bir önceki GTA oyunlarından daha fazla araca sahip. Serideki gelmiş geçmiş en büyük araç yelpazesini barındıracak olan GTA V, en az haritası, dünyası, atmosferi ve sundukları kadar araç yelpazesiyle de büyük ve kapsamlı bir oyun olacak.

Game Informer’dan bir kesit:

Alıntı yapılan: Game Informer #236
"Oyuncuların bu uçsuz bucaksız dünyayı keşfetmesi için, Rockstar onlara şimdiye kadarki GTA oyunlarından çok daha fazla araç veriyor. Doğrulanan araçlar; bir BMX bisikleti, dağ bisikletleri, yol bisikletleri, çamur motorları, büyük bir araba ve kamyon çeşitleri, helikopterler, uçaklar, ATV’ler ve Jet Ski’leri içeriyor." - Game Informer

Ayrıca Rockstar North’un sanat yönetmeni Aaron Garbut’ın açıklamasına göre Rockstar, oyunun araç yelpazesini genişletmek için Kaliforniya’daki birçok araba bayisini araştırmış. Aaron Garbut’ın Game Informer’a verdiği röportajdan bir demeç:

Alıntı yapılan: Game Informer #236
"Araç listemize rehberlik etmesi için Kaliforniya’da gerçekleşen araç satışları ve mülkiyetleri hakkındaki bilgilere göz attık." - Aaron Garbut

Araçların fiziği ve kontrolü ne kadar geliştirildi?
Hatırlayacağınız üzere GTA IV’ün en çok takdir topladığı noktalardan biri de araç fiziği ve sürüş kontrolüydü. GTA IV’te o kadar gerçekçi ve zevkli bir araç kontrolü vardı ki çoğumuz belki de sırf cadde boyunca araba sürmek için bile açıyordu oyunu. Ancak bazen can sıkan noktalarından biri de araçların kimi zaman çok ağır ve kaygan oluşuydu. Rockstar da bunun farkında olacak ki araçların ağırlığını dengelemek için araç fiziğini ve kontrolünü yeniden -hatta en baştan- geliştiriyor. Rockstar Games’in yardımcı başkanı Dan Houser’ın Game Informer’a verdiği röportaja göre Rockstar, araçları GTA IV’ten bayağı bir geliştirmiş, artık araçlar yollara daha hâkim ve belirtilene göre araçlar artık bir yarış oyunundan farksız. İşte Dan Houser’ın Game Informer’a verdiği o demeç:

Alıntı yapılan: Game Informer #236
"Arabalar artık zeminde biraz daha iyi duruyor. GTA IV’te büyük ve bir tekne gibi olduklarını düşündük, ve gerçekten ileri sıçramışız gibi hissediyoruz çünkü onların biraz daha fiziklerini çalıştırmamız mümkün. Daha çok bir yarış oyunu gibi hissettiriyor. Şu anda birçok üst düzey yarış oyunu yok, ve bu arzu belki de önceki GTA’larda olmadığından dolayı bir şekilde bu oyunda karşılanmış olacak." - Dan Houser

Modifiye geri dönüyor!
Araç modifiyesini özlediniz ve yeniden geri dönmesini mi istiyorsunuz? Öyleyse rahat bir nefes alın. GTA: San Andreas’ın en çok sevdiğimiz özelliklerinden olan modifiye geri dönüyor. Araçların görünüşünden performans yükseltmelerine kadar araçları modifiye edebilecek ve kendi zevkimize göre özelleştirebileceğiz. Tüm bunları Pay ‘n’ Spray garajının yerine gelen Los Santos Customs adlı garaj dükkânından yapacağız. Bu dükkânlarda araçların rengini, tekerleklerini, plakalarını, camlarının renk tonlarını, rüzgâr kanatlarını, ızgaralarını ve daha fazlasını özelleştirebileceğiz. Bunların yanı sıra araçlarda motor, süspansiyonlar, frenler gibi çeşitli performans yükseltmeleri de yapabileceğiz. Belirtilene göre modifiye sistemi daha çok Midnight Club: Los Angeles‘a benzeyecek.

GameSpot’ın 2 Mayıs 2013 tarihli GTA V incelemesinden bir kesit:

Alıntı yapılan: GameSpot
"Rockstar, araç dükkânlarının sadece polislerden kaçmak ve sadece araçların hızlıca rengini değiştirmek için kullanılmayacağının sözünü veriyor. Tabii ki de istediğiniz zaman bunu yapabileceksiniz, ve hatta eğer çok ilgiliyseniz plakaları da takas edebileceksiniz. Ancak bu dükkânlar aynı zamanda arabanızı kapsamlı bir şekilde özelleştirmek için de kullanılacak; performans yükseltmelerinin yanı sıra buna yeni rüzgâr kanatları, ızgaralar ve kendinizi Vin Diesel (ya da eğer sıkıcı bir tipseniz, Paul Walker) olarak hissetmenizi sağlayacak camların renk tonları gibi estetik seçenekler de dahil." - GameSpot



Temel bilgileri öğrendikten sonra yeni oyunumuzda bizleri hangi araçların bekleyeceğine göz atabiliriz.

» NOT: Araç görüntülerinin üzerlerine tıklayarak araçların büyük boyutlu görüntülerine ulaşabilirsiniz.
» "(?)" olarak listelenen araçlar hakkında: Eğer bir aracın isminin sonunda parantez içinde soru işareti (?) yer alıyorsa, bu o aracın isminin henüz kesin olmadığına işarettir. Kesinleştiğinde soru işareti kaldırılacak veya eğer tahmin edilen isim yanlış çıkmışsa doğrusuyla düzeltilecektir.



ARABALAR



Bandito
Tür: Buggy çöl arabası
Baz alındığı model: Sand Rail
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

Gerek kırsal alanlarda, gerekse çöllerde tozu dumana kattığımız çöl araçlarından Bandito uzun bir aradan sonra geri dönüyor!



Injection
Tür: Buggy çöl arabası
Baz alındığı model: Baja Bug
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, ADV, LCS, VCS

Görünüşe bakılırsa GTA III döneminin off-road araçlarından BF Injection da geri dönüyor… Yine Bandito gibi kumluk alanlarda, çöllerde sürmek için ideal.



Blista Compact
Tür: İki kapılı hatchback
Baz alındığı model: Honda CR-X
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS, IV, CTW

Blista Compact, bir GTA klasiği olarak GTA V’te de yerini alacak gibi görünüyor.



Bobcat
Tür: İki kapılı pickup
Baz alındığı model: 1981-1987 Chevrolet C/K
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, LCS, VCS, IV, CTW

Serinin efsane pickup’ı yeni oyunumuzda da bizimle! Görünüşe bakılırsa kasası artık daha uzun. Muhtemelen kasasına motosiklet ve bisiklet yükleyebileceğiz.



Bodhi
Tür: İki kapılı 4×4 cip
Baz alındığı model: Kaiser Jeep M715
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Cipler geri dönüyor! Game Informer dergisinden öğrendiğimiz kadarıyla adı Bodhi olan bu askeri ordu cipi, ana karakterlerimizden Trevor’ın sahip olduğu araçlardan biri.



Buffalo
Tür: İki kapılı sedan
Baz alındığı model: 2006-2010 Dodge Charger, 2005-2009 Ford Mustang
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA, TBoGT

İlk olarak GTA: San Andreas’ta karşımıza çıkan ve oldukça da sevilen Buffalo, GTA IV’te FIB versiyonuyla karşımıza çıktıktan sonra GTA: The Ballad of Gay Tony’de tekrar sivil versiyonuna dönüş yaparak popülerliğini sürdürmüştü. GTA V’te ise yeniden eski tahtını geri alacak gibi görünüyor. Bu ve bu sahnelerde muhtemelen modifiye edilmiş veya farklı versiyonuyla karşımıza çıkıyor.



Caddy
Tür: Golf arabası
Baz alındığı model: Club Car
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS, TBoGT

Son olarak The Ballad of Gay Tony’de kullandığımız golf arabası Caddy, yeniden golf oyunlarımıza eğlence katacak gibi görünüyor. Ancak gelen son bilgilere bakılırsa artık sokaklarda, caddelerde sürmemize izin verilmeyecek...



Cavalcade
Tür: Dört kapılı SUV
Baz alındığı model: Cadillac Escalade
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV, CTW

Cavalcade, GTA IV döneminin SUV model araçlarındandı, ve o da geri dönmekte.



Cognoscenti
Tür: Dört kapılı limuzin
Baz alındığı model: Bentley Continental Flying Spur, Maybach 62
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV, CTW

GTA IV döneminin limuzinlerinden olan Cognoscenti’yi resmi olarak bir sanatsal çalışmada görüyoruz.



Dilettante
Tür: Dört kapılı hatchback
Baz alındığı model: 2004-2009 Toyota Prius, Citroën C4
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV

Yine GTA IV döneminin hatchback türündeki araçlardan biri olan Dilettante, bu sefer Los Santos caddelerinde.



Emperor
Tür: Dört kapılı sedan
Baz alındığı model: 1978-1979 Cadillac Deville, Cadillac Fleetwood
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 8
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA, IV

Serinin hatırı sayılır araçlarından olan Emperor, yeni oyunumuzda yeniden karşımızda.



Futo
Tür: İki kapılı coupe
Baz alındığı model: 1984-1987 AE86 Toyota Corolla Levin GT-Apex Coupe
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV

GTA IV’te oldukça sevilen Futo, Liberty City’den sonra şimdi de Los Santos sokaklarında kullanabileceğimiz araçlardan biri olacak.



Habanero
Tür: Dört kapılı SUV
Baz alındığı model: 2004-2009 Lexus RX, 2008 Subaru Impreza STI
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV

GTA IV döneminin bir başka SUV türündeki araçlarından olan Habanero, GTA V’te popülerliğini artıracak gibi görünüyor.



Dominator
Tür: İki kapılı kaslı araba
Baz alındığı model: Ford Mustang Boss 429, 2010 Ford Mustang GT
Önceki oyunlardaki versiyonları: CTW

Yoğun olarak Ford Mustang’ı baz alan bu kaslı araç; ilk olarak GTA: Liberty City Stories’te Hellenbach GT adıyla karşılaştığımız, Chinatown Wars’da ise Mustang parodisi olarak karşımıza çıkmış olan orijinal Hellenbach’ı akıllara getiriyor. Görünüşe bakılırsa bu sefer kendisine tam anlamıyla doyacağız.



Baller
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: Range Rover
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

GTA: San Andreas’ın SUV araçlarından olan Huntley, GTA IV’te Huntley Sport adındaki spor versiyonuyla karşımıza çıkmıştı. Şimdiyse yeniden orijinal versiyonuyla da karşımıza çıkacağa benziyor.



Hotknife
Tür: Hot Rod özel araba
Baz alındığı model: Hot Rod (1930′lar)
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

San Andreas’ın özel arabalarından Hotknife da geri dönüyor! Sadece oyunun Collector’s Edition paketini alanlara özel olacak.



Ingot
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: Nissan Stagea WC34, Volkswagen Passat Mk4
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV, CTW

GTA IV’ün station wagon’larından Ingot, GTA IV’teki modeliyle geri dönüyor.



Intruder
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: 2002-2006 Infiniti Q45, 1996-1997 Infiniti I30
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA, IV

Serinin vazgeçilmez sedanlarından Intruder, GTA IV’teki modeliyle geri dönüyor.



Khamelion
Tür: Elektrikli araba

Oyunun multiplayer moduna özel olan lüks bir elektrikli araba. Sadece oyunun Special veya Collector’s Edition versiyonlarını satın alanlara özel olacak ve oyuncular multiplayer’da bu araca sahip olabilecek.



Landstalker
Tür: İki kapılı coupe
Baz alındığı model: 1984-1987 AE86 Toyota Corolla Levin GT-Apex Coupe
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, LCS, VCS, IV

Serinin efsane SUV araçlarından Landstalker, GTA IV’teki versiyonuyla oyundaki yerini alıyor.



Mesa
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: Jeep Wrangler JK
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS

İlk olarak ilk tanıtım videosunda gördüğümüz bu cip, muhtemelen GTA III döneminin vazgeçilmez ciplerinden Mesa Grande.



Manana
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: 1975 Buick LeSabre, 1967-1968 Cadillac Eldorado
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, ADV, LCS, VCS, IV, CTW

Serinin efsane sedanlarından Manana’yı yeni oyunumuzda yeniden ağırlıyoruz.



Minivan
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: Dodge Caravan, Chrysler Voyager, Ford Windstar
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV

GTA IV’te genellikle taksi (Cabby) versiyonuna rastladığımız Minivan, GTA IV’teki sivil versiyonuyla geri dönüyor.



Oracle
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: 2002-2008 BMW E65 7 Serisi, Lexus LS
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV

GTA IV döneminin araçlarından Oracle, birkaç ufak değişiklikle geri dönüyor.



Patriot
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: 2003-2009 Hummer H2
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, LCS, VCS, IV, CTW

Genellikle ordu aracı olarak bilinen ve off-road tipi araçlardan olan Patriot, GTA IV’teki versiyonuna benzer bir modelle Los Santos sokaklarında yerini alıyor.



Peyote
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: 1955-1957 Ford Thunderbird, 1966-1967 Pontiac GTO
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV, CTW

İlk kez GTA IV’te kullanma fırsatı bulduğumuz klasik araçlardan Peyote, yeni oyunumuzda da yerini alıyor.



Phoenix
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: 1970 Pontiac Trans-AM
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS

GTA: Vice City’nin vazgeçilmez araçlarından biri olan Phoenix’i her yönüyle andıran kaslı bir araba. Şu anda Phoenix olup olmadığına dair kesin bir şey yok ancak aracın yoğun olarak Pontiac’ı temel almış olması, akıllara bir Pontiac parodisi olan Phoenix’i getiriyor. Uzun bir aradan sonra Phoenix’i yeniden görmek hiç de fena olmaz.



Picador
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: 1964 Chevrolet El-Camino
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

İkinci ve ana karakterlerimizden Franklin’in tanıtım videosunda görülen bu pickup türü araç, San Andreas’ın Picador’unu oldukça anımsatmakta.



Premier
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: Chevrolet Cobalt, ’02-’06 Lexus ES, ’98-’05 Lexus IS
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA, IV

Serinin sevilen sedanlarından biri olan Premier, yeniden Los Santos sokaklarında.



Rebel
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: 1986 Toyota Hilux
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5

Büyük bir ihtimalle seriye yeni gelen bir pickup araç. Kenarında muhtemel ismi olan 4x4 Rebel yazmakta. Arkasında ise kesin olmasa da büyük ihtimalle “Karin” yazıyor. Muhtemelen Karin otomobil firmasının araçlarından biri. Görüldüğü iki görüntüde ve videoda ana karakterlerimizden Trevor’ın hışmına uğruyor.



Regina
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: Chevrolet Kingswood Estate
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS, TLAD

Regina geri dönüyor. Ana karakterlerimizden Franklin’in tanıtım videosundan gördüğümüz kadarıyla üzerine halı, kilim gibi eşyalar da konulabilecek.



Ruiner
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: 1982–1992 GM F-Body (Chevrolet Camaro)
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV

GTA IV döneminin kaslı arabalarından Ruiner da geri dönenler arasında.



Sabre GT
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Chevrolet Chevelles, Buick GSX, Oldsmobile Cutlass
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV, CTW

Sabre’ın modern ve gelişmiş versiyonu olarak GTA IV’te karşımıza çıkan Sabre GT, yeni oyunumuzda da yerini alacak.



Voodoo
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: 1963 Chevrolet Impala
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

San Andreas’ın lowrider arabalarından olan Savanna’yı hepimiz özlemiştik. Belki görüntü net değil ancak dikkatli bakarsanız Savanna’ya oldukça benzediğini görebilirsiniz.



Serrano
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: Mercedes-Benz M Class W164, Mercedes-Benz GLK-Class
Önceki oyunlardaki versiyonları: TBoGT

The Ballad of Gay Tony ile birlikte seriye adımını atan Serrano, bu sefer iddialı geliyor gibi.



Taxi
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: Ford Crown Victoria (Los Angeles Checker Cab)
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Önceki oyunlardaki versiyonları: I, II, III, VC, SA, ADV, LCS, VCS, IV

Taksiler bu sefer önceki oyunlardan biraz farklı bir renkle karşımıza çıkacak. Gerçek hayattaki Los Angeles taksilerinde olduğu gibi oyunda da yarısı sarı, yarısı mavi olan taksi arabaları, yine biz müşterilerini bekliyor olacak!



Tornado
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: 1957 Chevrolet Bel Air, ’57 Cadillac Eldorado Brougham
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

Klasik araçlardan Tornado, uzun bir aradan sonra geri dönüş yapıyor. İsmi, yayımlanan bir sanatsal çalışmada resmiyete kavuştu.



Towtruck
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: F-Series Ford Wrecker
Önceki oyunlardaki versiyonları: II, SA, TLAD

Araç çekici olan Towtruck ile en son The Lost and Damned’da karşılaşmış ve uzun bir aradan sonra güzel bir sürpriz yaşamıştık. Şimdiyse kendisine yeniden merhaba demenin vakti geldi.



Vigero
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: 1969 Chevrolet Camaro, 1970-1971 Plymouth Barracuda
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV

GTA IV’ün kaslı arabalarından Vigero da dönüş yapacak araçlar arasında.



Washington
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: 2003-2011 Lincoln Town Car, 2008-2009 Ford Taurus
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS, IV

Serinin önemli sedanlarından Washington, bu sefer Los Santos’un asfaltlarında.



Blista
Tür: İki kapılı hatchback
Baz alındığı model: Alfa Romeo 147, Honda Civic Type-R
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5

Arka kısmı Alfa Romeo’ya, kapı kısmı ise Honda Civic Type-R’a benzeyen yeni bir hatchback. Mazda 2‘ye de benziyor.



JB 700
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Aston Martin DB5, Aston Martin DB6
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3

Yoğun olarak 60?lı yılların Aston Martin DB’sini temel almışa benzeyen klasik araç. San Andreas’tan hatırladığımız Windsor da olabilir.



Huntley S
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: 2011 Bentley Continental GT

2011 model bir Bentley Continental GT. Muhtemelen Cognoscenti’nin yeni bir versiyonu olarak karşımıza çıkacak.



Duneloader
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: 1954 Dodge Power Wagon

1954 model Dodge Power Wagon’ı temel alan bir başka klasik araç.



Bison
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: Ford F150, 2013 Dodge RAM
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4

Muhtemelen seriye yeni eklenen pickup’lardan biri. GTA IV’ün Contender’ını da andırıyor. Arkasına römork takabileceğiz gibi görünüyor.



Bobcat XL
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Ford F250 Crew Cab
Diğer görüldüğü kareler: 1

Yine seriye yeni eklenen pickup’lardan. Arkasına jeneratör römorku takabileceğiz gibi görünüyor.



Bilinmiyor
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Infiniti FX35, BMW X5
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2

İlk tanıtım videosunda gördüğümüz kadarıyla genel olarak Infiniti FX’i temel almakta olan yeni bir SUV.



Felon
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: 2012 Jaguar XFR, Maserati Quattroporte
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

2012 model Jaguar XFR ile Maserati Quattroporte karışımına benzeyen yeni bir sedan.



Baller 2
Tür:
Baz alındığı model: 2011 Jeep Grand Cherokee, Range Rover Evoque
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2

2011 model Jeep Grand Cherokee ile Range Rover Evoque karışımı muhtemelen yeni bir SUV.



Dubsta
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Mercedes Benz G-Class
Diğer görüldüğü kareler: 1

Mercedes Benz G-Class’ı temel almakta gibi görünen yeni bir SUV.



BeeJay XL
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: Toyota FJ Cruiser
Diğer görüldüğü kareler: 1

Toyota FJ Cruiser’ı temel almakta gibi görünen yeni bir SUV.



Buccaneer
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: 1965 Buick Riviera, 1964 Pontiac GTO
Diğer görüldüğü kareler: 1

Çoğunlukla 60?lı yıllardan izler taşıyan yeni bir kaslı araba.



Bilinmiyor
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: 2012 Nissan Navara

Bir ekran görüntüsünde gördüğümüz ancak yanmış olduğu için pek net olarak çıkarılamayan bu aracın ön kısımlarına bakılırsa 2012 model bir Nissan Navara olduğunu söyleyebiliriz.



Granger
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: 2012 Chevrolet Suburban
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5

2012 model Chevrolet Suburban’ı temel almakta gibi görünen, Declasse otomotiv firması tarafından üretilmiş yeni bir SUV.



Tailgater
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: 2010 Sportec RS700 (Audi RS 6), 2004 Audi A8
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4

Audi RS 6?nın 2010 model Sportec RS700 modelini temel almakta olan bu araç, ana karakterlerimizden Michael’ın sıklıkla tercih ettiği arabalarından biri.



Bilinmiyor
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: 2007 Toyota Camry
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2

2007 model Toyota Camry’yi temel almakta gibi görünen yeni bir sedan. Serideki Lokus ile Schafter’a da benzemekte.



Bilinmiyor
Tür: İki veya dört kapılı araba
Baz alındığı model: 2006 Volkswagen Passat

Ön kısmına bakacak olursak 2006 model Volkswagen Passat’ı temel almakta gibi görünen bir başka sedan.



Bilinmiyor
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: ?

Muhtemelen yeni bir sedan.



SPOR ARABALAR



9F
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Audi R8, Audi R8 Spyder
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Yepyeni bir spor araba. İkinci tanıtım videosundan gördüğümüz kadarıyla ana karakterlerimizden Michael, evinin önünde bundan birine sahip. Ayrıca bir diğer ana karakterimiz Franklin’in de bir görevde Vespucci Sahili caddelerinde denk gelip patronu için çaldığı bir araba. Asfaltların yeni canavarı olacağa benziyor.



Banshee
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: 1996-2002 Dodge Viper Coupe, 2008–2010 Dodge Viper Coupe, Marcos
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, ADV, LCS, VCS, IV, CTW

GTA III’ten bu yana serinin tüm oyunlarından zevkle sürdüğümüz efsane spor arabalarından Banshee de her zamanki yerini alıyor...



Bullet
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: ?
Önceki oyunlardaki versiyonları: TBoGT

San Andreas’ın spor arabalarından Bullet’ın gelişmiş versiyonu olarak The Ballad of Gay Tony’de karşımıza çıkan Bullet GT’ye çok benzeyen bir spor araba. Yine de şu anda kendisinden bu kareden başka görüntü olmadığı için net konuşmak güç.



Cheetah
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Ferrari Enzo, Koenigsegg Agera
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, LCS, VCS

GTA III döneminin vazgeçilmez spor arabalarından olan Cheetah geri dönüyor! En son Vice City Stories’te kullandığımız bu aracı, GTA IV’te görememiştik. Fakat şimdi yeni nesil, gelişmiş versiyonuyla GTA V’in Los Santos sokaklarında boy gösterecek!



Comet
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Type 997 Porsche 911 Carrera 4S, Porsche 996 Carrera 4S
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS, IV, CTW

Comet, GTA IV’teki modelini koruyor ve görüntüde modifiye edilmiş haliyle karşımıza çıkıyor. Ekran görüntüsünden göreceğiniz üzere modifiyeden yeni çıkmış Comet; rüzgârlığı, daha modern jantları ve çeşitli küçük değişiklikleriyle göze çarpıyor.



F620
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Maserati GranTurismo, X150 Jaguar XK
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2
Önceki oyunlardaki versiyonları: TBoGT

The Ballad of Gay Tony’yle birlikte seriye yeni eklenen spor arabalardan olan F620, bu sefer Los Santos sokaklarını da kasıp kavurmaya geliyor.



Feltzer
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Mercedes-Benz SL, Mercedes Benz SLK
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA, IV

İlk olarak San Andreas’ta, popülerliğini ise GTA IV’te sürdüren araçlardan biri. GTA IV’te karşımıza spor araba olarak çıkmıştı, elbette ki GTA V’te de bu yoldan devam edecek. Bu görüntüde muhtemelen modifiye edilmiş haliyle, geniş tamponlu, geniş gövdeli olarak ve farklı farlarıyla karşımıza çıkıyor.



Gauntlet
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: 2010 Chevrolet Camaro, 2010 Dodge Challenger

Serinin yeni arabalarından biri. Ana karakterlerimizden Franklin’in tanıtım videosunda kendisini yarışırken görüyoruz. İsmi üzerinde yazıyor. Yarışların vazgeçilmezi olacağa benziyor.



Infernus
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Lamborghini Murciélago LP640, Lamborghini Diablo
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, LCS, VCS, IV, CTW

Serinin efsane ve vazgeçilmez spor arabalarından olan Infernus, GTA IV’teki modeliyle GTA V’te de yerini alıyor. Tıpkı GTA IV’te olduğu gibi genel olarak Lamborghini’yi temel alırken, arka kısmı ise Pagani Zonda‘yı andırmakta.



Sentinel XS
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: BMW 3-Serisi Convertible
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, VCS, IV

Sentinel, hem önceki oyunlardan hem de GTA IV’ten çok farklı modeliyle karşımıza çıkacağa benziyor. GTA V’teki modeli BMW 3-Serisi E93?ü temel almakta gibi görünüyor. Sentinel olduğunu ise ikinci tanıtım videosundan öğreniyoruz. Muhtemelen Sentinel’ın XS versiyonu zira Game Informer’dan öğrendiğimiz kadarıyla ana karakterlerimizden Michael’ın karısı Amanda bir Sentinel XS’e sahip. Ayrıca videolardan gördüğümüz kadarıyla Michael’ın da sıklıkla tercih ettiği araçlardan birine benziyor.



Surano
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: MB SLS Roadster, 2012 Jaguar F-Type

Yepyeni bir spor araba. İsmi, Game Informer’ın 2 Mayıs 2013 tarihli incelemesinde onaylandı.



Rapid GT
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Aston Martin V8 Vantage Convertible, Aston Martin V8 Vantage Convertible
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

Dewbauchee otomobil firması tarafından üretilmiş, istenildiği zaman üstü açılıp kapatılabilen yepyeni bir spor araba. Videolardan ve ekran görüntülerinden gördüğümüz kadarıyla ana karakterlerimizden Franklin’in arabalarından bir tanesi. Görünüş itibariyle arka kısmı Aston Martin V8 Vantage Roadster’a, ön tarafı ise Ferrari California’ya benziyor.



Carbonizzare
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: Aston Martin V12 Zagato, Nissan GT-R (R35)
Diğer görüldüğü kareler:
Önceki oyunlardaki versiyonları: 1, 2

Bir başka yeni spor araba. Genel olarak Aston Martin V12 Zagato’yu temel almışa benziyor. Farları ise Nissan GT-R’a benzemekte.



Bilinmiyor
Tür: İki veya dört kapılı araba
Baz alındığı model: Ferrari Testarossa, Ferrari F50
Diğer görüldüğü kareler: 1

Net olmayacak bir şekilde adece arka kısmını görebildiğimiz bir spor araba. Tampon, Ferrari Testarossa’yı akıllara getiriyor.



Khamelion
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Fisker Karma Sunset, Maserati GranTurismo
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2

Maserati GranTurismo ve Fisker Karma Sunset karışımına benzeyen başka yeni bir spor araba.



Bilinmiyor
Tür: İki veya dört kapılı araba
Baz alındığı model: 2012 Honda Accord

2012 model Honda Accord’u temel almakta gibi görünen yeni bir spor araba.



Monroe
Tür: İki veya dört kapılı araba
Baz alındığı model: Lamborghini Miura
Diğer görüldüğü kareler: 1

Bir araç taşıma tırı üzerinde gördüğümüz spor araba. Net olmadığı için kesin yorum yapmak zor ancak arka kısmına bakılırsa herkesin hemfikir olduğu nokta bir Lamborghini olduğu yönünde. Bu görüntüde arkasında ismi yazıyor fakat ne yazdığını çıkarmak güç. Arka cam kısmı Bullet GT'yi anımsatıyor. Muhtemelen Bullet GT'nin yeni bir versiyonu.



Exemplar
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Lotus Elise, Lotus Evora
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4

Lotus Elise ve Evora karışımına benzeyen spor bir araba.



Bilinmiyor
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: 2011 Mitsubishi Eclipse SE

2011 model Mitsubishi Eclipse SE'yi temel almakta gibi görünen yeni bir spor araba.



Adder
Tür: İki kapılı araba
Baz alındığı model: Bugatti Veyron Super Sport

Bugatti Veyron Super Sport’u temel almakta gibi görünen yeni bir spor araba.



KAMYONLAR, TIRLAR VE KAMYONETLER



Benson
Tür: Dört kapılı araba
Baz alındığı model: 1989-2001 International 4000 Series
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS, IV

Benson, GTA IV’teki versiyonuyla geri dönüyor.



Boxville
Tür: Ticari kamyon
Baz alındığı model: Chevrolet Step Van 30
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS, IV

Boxville, ilk iki tanıtım videosunda farklı ticari amaçlarıyla karşımıza çıkıyor. İlk videoda Postal adındaki bir kargo firmasının aracı olarak, ikinci videoda ise bir taco kamyonu olarak değişik bir tasarımla görüyoruz. Taco versiyonu dondurma kamyonunu anımsatmakta.



Burrito
Tür: Kargo kamyoneti
Baz alındığı model: 1996-2002 Chevrolet Express
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS, IV, CTW

Tıpkı Boxville gibi Burrito da ticari amaçlı kamyonetlerden biri. İlk tanıtım videosunda Bugstars adlı bir böcek ilaçlama firmasının aracı olarak görüyoruz.



Bus
Tür: Otobüs
Baz alındığı model: NABI 40-LFW
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5
Önceki oyunlardaki versiyonları: I, II, III, VC, SA, LCS, IV, CTW

İkinci tanıtım videosundan gördüğümüz kadarıyla otobüsler sadece bizim sürebileceğimiz araçlar olmaktan çıkıyor ve görünüşe bakılırsa şehirde otobüs hattı olacağa benziyor. Muhtemelen taksi, tren gibi otobüslere de bir yere ulaşmak için yolcu olarak binebileceğiz.



Camper
Tür: Kamp kamyoneti
Baz alındığı model: Volkswagen T1
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: LND, SA

San Andreas’tan hatırladığımız kamp arabası Camper, uzun bir aradan sonra geri dönüşe hazırlanıyor gibi.



Cement Truck
Tür: Çimento kamyonu
Baz alındığı model: GMC Topkick
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

Çimento kamyonları da geri dönenler arasında. Bakalım bu sefer sadece görev icabıyla kalmayıp, serbest dolaşımda da dilediğimiz zaman etrafa çimento dökebilecek miyiz.



Dashound
Tür: Otobüs
Baz alındığı model: MCI 96A3
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2

Görünüşe bakılırsa GTA: San Andreas’ın beta versiyonunda yer alan fakat oyunun final sürümüne dahil edilmeyen, Greyhound firmasının MCI 96A3 model otobüsünü temel alan Dashound, bu sefer yeni oyunumuzda yer alacak. Dashound olduğu ise GTAForums‘un dikkatli üyeleri tarafından ortaya çıkarılmış: İkinci tanıtım videosunun bir sahnesinde, tırın hemen yanından geçen otobüs benzeri bir araç görüyoruz. Aracın üzerinde “Dasho” yazısı görülmekte ve hemen yanında da Dachshund cinsi bir köpek resmi yer almakta (Bkz: Görüntü 1 ve 2). Aynı araç daha önce GTA: San Andreas’ın beta versiyonunda mevcuttu ancak sonradan oyunun final versiyonuna dahil edilmemişti. Buna rağmen aracın kalıntılarına, özellikle aracın logosuna oyunun dosyalarında rastlanılmaktaydı. (Kaynak: Grand Theft Wiki ve GTA Wiki). Anlaşılan Rockstar’ın San Andreas’a dahil etmediği Dashound, bu sefer GTA V’te yer alacak.



Gang Burrito
Tür: Çete kamyoneti
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, TLAD

Burrito’nun çete aracı olan Gang Burrito da geri dönüyor. İkinci tanıtım videosunda, üzerinde Lost motor çetesinin logosunun yer aldığı bir Gang Burrito görüyoruz. Lost çetesinin kullanacağı araçlardan biri olacağa benziyor.



Journey (?)
Tür: Dinlence aracı (RV)
Baz alındığı model: Winnebago/RV
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

Game Informer’ın 2 Mayıs 2013 tarihli incelemesinde bahsedilene göre oyunda Winnebago tarzı bir karavan kamyonet mevcut. Bu, San Andreas’tan hatırladığımız Journey’nin geri dönüşüne bir işaret olabilir.



Packer
Tür: Yük tırı
Baz alındığı model: Freightliner FLD 112
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, LCS, VCS

Linerunner’a çok benzeyen bir yük tırı. Görünüşe bakılırsa uzun bir aradan sonra geri dönecek.



Mule
Tür: Kamyon
Baz alındığı model: 1994-2004 Isuzu Elf
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, LCS, VCS, IV

Genellikle ticari bir kamyon olarak karşımıza çıkan Mule da oyundaki yerini alıyor.



Phantom
Tür: Yük tırı
Baz alındığı model: Peterbilt 359 EXHD
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV

GTA IV’ün tırlarından Phantom da oyundaki yerini alıyor.



Youga
Tür: Ticari/Endüstriyel kamyonet
Baz alındığı model: Dodge Ram Van
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, ADV, LCS, VCS

GTA III döneminin kamyonetlerinden Rumpo’ya benzeyen bir kamyonet.



Securicar
Tür: Zırhlı kamyon
Baz alındığı model: 1989-2001 International 4000 Series
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, LCS, VCS, IV

Serinin banka araçlarından Securicar, yine bir GTA klasiği olarak Gruppe Sechs güvenlik firmasının aracı olarak karşımıza çıkacak.



Speedo
Tür: Kargo kamyoneti
Baz alındığı model: 2003-2013 Chevrolet Express
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV

GTA IV döneminin kamyonetlerinden Speedo’yu, ana karakterlerimizden Franklin’in tanıtım videosunda görebiliyoruz. Bir sonraki sahnede farklı modeliyle karşımıza çıkıyor.



Tanker
Tür: Tanker tır
Önceki oyunlardaki versiyonları: I, LND 1969, SA, CTW

San Andreas’tan hatırladığımız uzun depolu tankerler geri dönecek gibi. Ayrıca tankerlerden ziyade tırların arkasına da römork takababilecek ve trafikte römorklü tırlara sıkça rastlayabileceğiz. (Bkz: 1, 2, 3)



Towtruck (kamyon)
Tür: Araç çekici kamyonu
Baz alındığı model: Ford L8000
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3

Towtruck’ın kamyon versiyonu, seriye yeni eklenecek araçlardan biri olacağa benziyor.



Tractor
Tür: Traktör
Baz alındığı model: John Deere 4040S
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

Çiftliklerin, tarlaların, kırsal alanların vazgeçilmez araçlarından traktörler de geri dönenler arasında!



Trashmaster
Tür: Çöp kamyonu
Baz alındığı model: Los Angeles çöp kamyonu
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, LCS, VCS, IV

Çöp kamyonu olan Trashmaster, GTA IV’tekinden biraz daha farklı karşımıza çıkacağa benziyor. Görüldüğü üzere gövde kısmı biraz daha uzatılmış ve Los Angeles’ın çöp kamyonlarına yakın bir hal almış. Muhtemelen Los Angeles’ta olduğu gibi yeşil renkle karşımıza çıkacaklar.



Yankee
Tür: Ticari kamyon
Baz alındığı model: Ford F700, 1980'ler International Harvester S-Serisi, 1980'ler GMC Topkick
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, VC, SA, LCS, VCS, IV, TLAD, CTW

Ticari kamyonlardan biri olan Yankee, GTA IV’teki versiyonuyla geri dönecek. The Lost and Damned’daki üstü açık versiyonu da oyunda yerini alacağa benziyor.



Bilinmiyor
Tür: Araç taşıma tırı
Diğer görüldüğü kareler: 1

Packer’a benzeyen bir araç taşıma tırı. Görüldüğü gibi arkasına araçlar alınabiliyor ve arkasındaki dorse kapatılabiliyor. Packer’ın daha çok San Andreas’taki versiyonuna benziyor ancak muhtemelen yeni bir tır.



Hauler
Tür: Yük tırı
Baz alındığı model: Freightliner Cabover

Freightliner Cabover’ı temel almakta gibi görünen bir yük tırı.



Tipper
Tür: Yük kamyonu
Baz alındığı model: Freightliner Klasik Damperli Kamyon
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3

Freightliner’ın klasik damperli modelini temel almakta gibi görünen bir yük kamyonu.



Tourbus
Tür: Turist otobüsü
Baz alındığı model: Los Angeles turist otobüsü

Yayımlanan son incelemelerinden öğrendiğimiz kadarıyla oyundaki turist otobüslerine binerek şehrin ünlü bölgelerini gezebilecek, Vinewood ünlülerinin evlerini ziyaret edebilecek ve Vinewood tarihi hakkında bilgi edinebileceğiz. İşte görüntüdeki bu araç da muhtemelen o turist otobüslerinden bir tanesi zira gerçek hayattaki Los Angeles turist otobüslerine benzemekte.



MOTOSİKLETLER



Akuma
Tür: Spor motosiklet
Baz alındığı model: Ducati Streetfighter, Triumph Speed Racer
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2
Önceki oyunlardaki versiyonları: TBoGT

The Ballad of Gay Tony’nin spor motosikletlerinden Akuma da geri dönüyor. Genellikle ana karakterlerimizden Franklin’in tercih edeceği motorlardan biri olacağa benziyor.



CarbonRS
Tür: Motosiklet
Baz alındığı model: Ducati 1199 Panigale S

Yayımlanan ekran görüntülerinde gördüğümüz bu motor, oyunun sadece Collector’s Edition paketine özel olarak gelecek olan yeni bir motosiklet. Karbon fiber doku ile kaplanmış ve kaskı kurukafa desenli.



Daemon
Tür: Chopper motosiklet
Baz alındığı model: West Coast Choppers Shovelhead
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: TLAD

The Lost and Damned’ın chopper motorlarından Daemon, genellikle Angel of Death çetesinin favori motorlarındandı. Görünüşe bakılırsa da Trevor, çetenin mekânından motor çalmışa benziyor.



Hexer
Tür: Chopper motosiklet
Baz alındığı model: West Coast Choppers CFL
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: TLAD & TBoGT

The Lost and Damned’da ana karakterimiz Johnny’nin favori motoru olan Hexer ile yeniden yolların 'kaybolanı' olacağız...



Quadbike
Tür: ATV
Baz alındığı model: Yamaha YFZ 450 Raptor
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5
Diğer görüldüğü kareler: SA, VCS

ATV motorları geri dönüyor! San Andreas’ın kırsal alanlarında, dağlarında, ormanlarında sürmeyi çok özlediğimiz Quadbike, GTA V’te de çok seveceğimiz araçlardan biri olacak. Kırsal alanlara ait bir araç olduğu için, genellikle kırsal alanda yaşayan ana karakterlerimizden Trevor’ın süreceği araçlardan biri olacağa benziyor. San Andreas’ta Quadbike, Vice City Stories’te ise sadece Quad adıyla karşımıza çıkmıştı. Bakalım yeni oyunumuzda adı tam olarak ne olacak.



Sanchez
Tür: Motosiklet
Baz alındığı model: Yamaha YZ450
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, LCS, VCS, IV, CTW

Sanchez, GTA IV’teki versiyonuyla geri dönüyor. Sivil versiyonunun yanı sıra, reklam almış bir yarış motosikleti olarak da karşımıza çıkacağa benziyor (Bkz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). Hemen hemen her görüntü ve videoda yine ana karakterlerimizden Franklin’i direksiyon başında görüyoruz.



Vader
Tür: Motosiklet
Baz alındığı model: Kawasaki Z1000
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: TBoGT

GTA ailesine ilk olarak The Ballad of Gay Tony’de katılan Vader, popülerliğini GTA V’te katlayacak gibi görünüyor.



Bagger
Tür: Motosiklet
Baz alındığı model: Harley Davidson FLHX Street Glide
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA, TLAD

Ana karakterlerimizden Franklin’in motosikletlerinden biri ve muhtemelen Wayfarer’ın yeni bir versiyonu. Wayfarer, en son The Lost and Damned’da karşımıza bir chopper motor olarak çıkmıştı, şimdiyse yeniden özüne geri dönecek gibi.



Police Bike
Tür: Polis motosikleti
Baz alındığı model: Harley-Davidson Electra Glide
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: TBoGT

Polis motorları geri dönüyor! San Andreas’ta bize nefes aldırmayan yunus polislerin bu motosikletleriyle uzun bir aradan sonra en son The Ballad of Gay Tony’nin multiplayer’ında karşılaşmıştık. Bu sefer GTA V’te tamamen geri dönerek aksiyona kaldıkları yerden dahil olmaya devam ediyorlar. Görüntüde gördüğümüz ise muhtemelen bir şerif.



BİSİKLETLER



BMX
Tür: Bisiklet
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA, VCS

San Andreas’ta en çok kullandığımız ve en sevdiğimiz bisikletlerden olan BMX geri dönüyor! Kendisi San Andreas deyince akıllara ilk gelen bisikletti ve San Andreas’taki ana karakterimiz CJ’in oyunun başında tanıştığı ilk araçtı. BMX ile yeniden akrobatik hareketler yapmaya hazır mısınız?



Mountain Bike
Tür: Dağ bisikleti
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

San Andreas’ta dağ tepe demeden sürdüğümüz dağ bisikletleri de geri dönüyor. Görünüşe bakılırsa en çok süreceğimiz bisiklet olacak zira ana karakterlerimizden Michael garajında bundan birine sahip.



Whippet Race Bike
Tür: Yol bisikleti
Diğer görüldüğü kareler: 1

BMX ve dağ bisikletleri gibi San Andreas klasiklerinin yanı sıra oyunda yepyeni bisikletler de yer alacak gibi görünüyor. Görüntüde gördüğümüz bu bisiklet genellikle yarışlarda rastladığımız bir yol bisikleti. Görüldüğü üzere direksiyonu bunun bir yarış/yol bisikleti olduğunu gösteriyor. Ekran görüntüsünde olduğu gibi Del Perro Sahili’nin kumsallarında ve dağlarda, tepelerde bu bisikletle tozu dumana katmak için sabırsızız!



ACİL DURUM ARAÇLARI



Ambulance
Tür: Ambulans
Önceki oyunlardaki versiyonları: I, LND, III, VC, SA, ADV, LCS, VCS, IV

İlk tanıtım videosundan gördüğümüz kadarıyla ambulanslar GTA IV’teki versiyonuyla oyundaki yerini alıyor.



Police Bike
Tür: Polis motosikleti
Baz alındığı model: Harley-Davidson Electra Glide
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: TBoGT

Polis motorları geri dönüyor! San Andreas’ta bize nefes aldırmayan yunus polislerin bu motosikletleriyle uzun bir aradan sonra en son The Ballad of Gay Tony’nin multiplayer’ında karşılaşmıştık. Bu sefer GTA V’te tamamen geri dönerek aksiyona kaldıkları yerden dahil olmaya devam ediyorlar. Görüntüde gördüğümüz ise muhtemelen bir şerif.



Police Cruiser
Tür: Polis arabası
Baz alındığı model: Ford Crown Victoria
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV

Los Santos Polis Teşkilatı’nın arabası. Yine GTA IV’ten hatırlayacağımız üzere Vapid otomotiv şirketi tarafından üretilmekte. Los Santos polisleri Los Santos sokaklarında işte bu araçlarıyla peşimizde olacak. Aksiyon filmlerinde bile göremeyeceğiniz kadar benzersiz kovalamaca sahnelerine hazır mısınız?



Police Cruiser (Buffalo)
Tür: Polis arabası
Baz alındığı model: Dodge Charger Police Package
Önceki oyunlardaki versiyonları: TBoGT

Tıpkı Police Bike gibi The Ballad of Gay Tony’nin multiplayer’ına özel olan Police Cruiser’ın Buffalo versiyonu Police Buffalo’ya bu sefer single-player’da da kavuşacağız gibi görünüyor.



Police Maverick
Tür: Polis helikopteri
Baz alındığı model: Bell 206
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, LCS, VCS, IV

Los Santos Polis Teşkilatı’nın helikopteri. Azılı gangsterlerin ve suçluların takipçisi, Los Santos sokaklarının asayiş simgesi. Bir GTA klasiği olarak üç yıldız aranma seviyesine ulaştığınızda peşinizde. Fakat ilk tanıtım videosundan bu yana kendisini göremiyoruz. Muhtemelen bu modeli kaldırıldı ve Bell 206?ın yerini -birazdan aşağıda göreceğiniz- Eurocopter AS350 modeli aldı.



Police Patrol
Tür: Polis arabası
Baz alındığı model: Ford Crown Victoria
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2
Önceki oyunlardaki versiyonları: IV, CTW

Los Santos Polis Teşkilatı’nın bir diğer arabası. Cruiser’ın yanı sıra Patrol’lar da Los Santos sokaklarında azılı suçluların peşinde olacak.



Police Cruiser
Tür: Polis arabası
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Police Cruiser’a oldukça benzeyen -muhtemelen- yeni bir polis arabası. Kısmen benzese de Cruiser’la arasında pek çok farklılıklar mevcut. Police Cruiser’ın yeni bir versiyonu da olma ihtimali var; beta aşamasında geliştirilmiş olabilir.



Bilinmiyor
Tür: Polis arabası
Baz alındığı model: 2012 Ford Taurus Police Interceptor
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33

Şu ana dek gördüklerimizden oldukça farklı olan, 2012 model Ford Taurus Police Interceptor’ı temel alan yeni bir polis arabası. İlk olarak 30 Nisan’da yayımlanan ana karakter videolarında oyuncuların karşısına çıktı ve bu zamana kadar da sadece kendisini görmeye devam ediyoruz. The Ballad of Gay Tony’nin özel polis arabalarından olan Police Stinger’ı da andırıyor. Polis Cruiser’ların yerini bu araç mı alacak, beta aşamasında Police Cruiser geliştirilip değiştirilmiş mi sorularını akıllara getiriyor. Ancak dileğimiz, polis araçlarının tek bir modelle sınırlı kalmaması ve çok çeşitli olması, ki öyle olacak gibi de görünüyor.



Police Maverick
Tür: Polis helikopteri
Baz alındığı model: Eurocopter AS350
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21

Los Santos Polis Teşkilatı’nın helikopterlerinden biri. Muhtemelen Police Maverick’in yeni bir versiyonu ve muhtemelen ilk tanıtım videosunda gördüğümüz helikopterin yerini bu helikopterler aldı zira geçtiğimiz seneden beri polis helikopteri adına sadece kendisini görüyoruz. İlk videoda gördüğümüz Police Maverick direkt GTA IV’ten alınmış gibiydi, şimdiyse aradan geçen ayların ardından görüyoruz ki üzerinde bayağı çalışılmış ve helikopter gerçek hayattaki Los Angeles’ın polis helikopterlerine yakın bir hal almış. Yine de dileğimiz, Police Cruiser’da olduğu gibi polis helikopterlerinin de tek bir modelle sınırlı kalmaması ve çeşitli olması yönünde.



Sheriff SUV
Tür: Şerif SUV'si
Baz alındığı model: 2012 Chevrolet Suburban
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6

SUV model bir şerif aracı. San Andreas’taki polis araçlarından Ranger'ı anımsatmakta. Büyük ihtimalle kırsal kesimlerde, kasabalarda görev almakta. Görünüşe bakılırsa azılı suçlarda polisler/şerifler bu araca tutunarak değişik bir yöntemle bizleri durdurmaya çalışacak.



Police Transporter
Tür: Şerif kamyoneti
Baz alındığı model: Ford Club Wagon

Muhtemelen bir şerif aracı zira Los Angeles’ın şerif aracını temel almakta gibi görünüyor. Genellikle kırsal alanlarda görevli olan şerif araçları, azılı suçlarda takviye olarak şehre de geleceğe benziyor.



Sheriff Cruiser
Tür: Şerif arabası
Baz alındığı model: Ford Crown Victoria
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5

Los Santos Vilayeti’nin Patrol model şerif arabası. Önündeki yazıya dikkatli bakıldığında “Sheriff” yazdığı çok rahat bir şekilde okunabiliyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi genellikle kırsal alanlarda, küçük kasabalarda görevli olan şerif araçları, azılı suçlarda takviye olarak şehre de ineceğe benziyor. Oyun içinde “Sheriff Patrol” adıyla karşımıza çıkabilir.



TRENLER



Freight Train
Tür: Yük treni
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

Yük trenleri geri dönüyor, hem de taşıyacakları daha fazla yük ve daha fazla detayla birlikte... San Andreas’ta EMD SD40-2 modelini temel almaktaydı. Bakalım San Andreas’taki gibi ele geçirip kullanabilecek miyiz, yoksa kullanma özgürlüğümüz olmayacak mı, göreceğiz.



TEKNELER VE BOTLAR



Dinghy
Tür: Küçük bot
Baz alındığı model: RHIB
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS, IV, CTW

Game Informer’ın 2 Mayıs 2013 tarihli incelemesinde bahsedilene göre serinin ufak botlarından Dinghy geri dönüyor ve bu botlarda bazen dalış yapabilmemiz için dalgıç ekipmanları yer alacak.



Jetmax
Tür: Hız teknesi
Diğer görüldüğü kareler:
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS, IV, CTW

Serinin efsane hız teknesi Jetmax yeni oyunumuzda yeniden karşımızda.



Marquis
Tür: Yelkenli
Baz alındığı model: Yelkenli Bermuda donanımı
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS, IV

Serinin meşhur yelkenli teknelerinden Marquis’i ikinci tanıtım videosunda bir tır üzerinde Michael, Franklin ve Michael’ın oğlu Jimmy tarafından bir yere doğru nakledilirken görüyoruz. Hasarlı olduğu için veya tıra sığdırabilmek için bazı parçalarının ayrılmış olduğu gözlerden kaçmıyor.



Speedo Phile 2000
Tür: Jet Ski
Baz alındığı model: Kawasaki Ultra 260x
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3

Jet Ski’ler geri dönüyor! İlk olarak Vice City Stories’te kullandığımız, son olarak ise Chinatown Wars’da Wet Ski adıyla kullandığımız bu ufak deniz aracı, GTA V’te SpeedoPhile 2000 adıyla karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Bir ekran görüntüsünde ise cankurtaran Jet Ski’si olarak karşımıza çıkıyor.



Squalo
Tür: Hız teknesi
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS, IV

Hız teknelerinden Squalo, GTA IV’teki versiyonuyla birlikte geri dönüyor.



Submersible
Tür: Denizaltı
Baz alındığı model: Antipodes Submersible
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2

Heyecanlandınız değil mi? Los Santos’un derin okyanus diplerini denizaltılarla bile keşfedebileceksiniz!



UÇAKLAR



Cargo Plane
Tür: Kargo uçağı
Baz alındığı model: Antonov An-124 Ruslan
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

Büyük bir uçak. Yolcu veya kargo uçağına benzemekte. Yapısı itibariyle akıllara San Andreas’taki büyük kargo uçaklarından olan Andromada’yı getiriyor. İkinci tanıtım videosunda -muhtemelen- kendisinin içten görünümünü de görüyoruz.



Atomic Blimp
Tür: Zeplin
Baz alındığı model: Goodyear GZ-20
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13

Los Santos’un şehir merkezinin semalarında uçuşmakta olan bir zeplin. Atomic lastik firmasının reklam zeplini. Gerçek hayattaki Los Angeles Vilayeti’nin Carson şehrindeki Goodyear lastik firmasının zeplininin parodisi. Oyunu ön sipariş verdiğiniz takdirde kullanma şansına sahip olabileceksiniz!



Cropduster
Tür: Tarım uçağı
Baz alındığı model: Boeing-Stearman Model 75
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

Genellikle çiftçilik mesleğinde kullanılan ve ilk olarak San Andreas’ta karşımıza çıkmış olan Cropduster’ı, oyunun ilk videosunda bir üzüm bağını ilaçlarken görüyoruz. Yetiştirilen bitkileri, meyveleri, sebzeleri ilaçlamakla görevli olan bu ufak hava aracıyla oyunda olup olmadık yerlere ilaç sıkmak zevkli olacak gibi; tabii oyun izin verirse...



Cuban 800
Tür: Tek kanatlı uçak
Baz alındığı model: Cessna 310
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6

GTA V ile birlikte bizlerle buluşacak olan yepyeni bir uçak. Daha önceden Max Payne 3'ün dosyalarında adına rastlanılmıştı ve ilk kez ikinci tanıtım videosuyla birlikte görücüye çıktı.



Mammatus
Tür: Tek kanatlı uçak
Baz alındığı model: Cessna 172
Önceki oyunlardaki versiyonları: III, SA, LCS

Kuşkusuz çoğumuzun serideki favori uçaklarından biri olan Dodo’yu hepimiz özledik. Hatta GTA III’te uçurulması pek mümkün olmayan Dodo’yu uçurmak için verilen mücadeleler hâlâ dün gibi akıllarda. Görünüşe bakılırsa Dodo uzun bir aradan sonra geri döneceğe benziyor!




Shamal
Tür: Sivil uçak
Baz alındığı model: Learjet 45
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

San Andreas’ta hemen hemen hepimizin favori uçaklarından biri olan Shamal yeniden geri dönüyor.



Skimmer
Tür: Deniz uçağı
Baz alındığı model: Cessna 150
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, VCS

İlk tanıtım videosunda semalarda uçarken gördüğümüz bir deniz uçağı. Uzun bir aradan sonra hem gökyüzünde hem de deniz sularında Skimmer’la uçup yüzmek eğlenceli olacak...



Stunt Plane
Tür: Akrobatik uçak
Baz alındığı model: Extra EA-200   
Önceki oyunlardaki versiyonları: SA

Akrobatik hareketlerin vazgeçilmezi Stunt Plane’e yeniden merhaba... Gelen son bilgilere göre akrobatik uçuş mücadelelerinin olacağı oyunda, Stunt Plane yeniden akrobatik uçuşlarda bizimle olacak.



Titan
Tür: Kargo uçağı
Baz alındığı model: C-130 Hercules

Andromada ve Nevada’ya benzer bir kargo uçağı. Rockstar’ın easter egg amaçlı Max Payne 3'e görüntüsünü eklediği uçaklardan biri ve geçtiğimiz sene oyuncular tarafından Max Payne 3'teki bir mekânın duvarlarında fotoğrafına rastlanılmıştı. (Görüntü için tıklayınız.)



P-996 Lazer
Tür: Savaş uçağı
Baz alındığı model: F-16E, F/A-18
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2

Tam donanımlı büyük bir yeni savaş jeti. Oyundaki adı şimdilik bilinmiyor ancak ”Fighter” adıyla karşımıza çıkma ihtimali yüksek zira Max Payne 3?ün dosyalarında görülen Fighter adlı savaş uçağına oldukça benzemekte. Kanatlarında yer alan ve fırlatılmak için bekleyen roketleriyle Los Santos’u birbirine katmak için sabırsızız...



Jet
Tür: Yolcu uçağı
Baz alındığı model: Boeing 747, Airbus A340-300
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2

Herler adlı bir havayolları firmasının uçağı.




HELİKOPTERLER



Buzzard
Tür: Savaş helikopteri
Baz alındığı model: AH-6 Little Bird/MH-6 Little Bird, OH-6 Cayuse, MD 500C
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Önceki oyunlardaki versiyonları: TBoGT

The Ballad of Gay Tony’nin vazgeçilmez müthiş askeri helikopteri Buzzard, Liberty City’den sonra bu sefer Los Santos’u yerle bir etmek için geliyor. TBoGT’de yasadışı bir helikopterdi, GTA V’te ise yasallaşmışa benziyor zira artık polis timleri tarafından da kullanılıyor.



Maverick
Tür: Sivil helikopter
Baz alındığı model: Bell 407
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, LCS, VCS, IV

Helikopter deyince aklımıza ilk gelen Maverick, elbette ki bir GTA klasiği olarak yeniden karşımızda.



Police Maverick
Tür: Polis helikopteri
Baz alındığı model: Bell 206
Diğer görüldüğü kareler: 1
Önceki oyunlardaki versiyonları: VC, SA, LCS, VCS, IV

Los Santos Polis Teşkilatı’nın helikopteri. Azılı gangsterlerin ve suçluların takipçisi, Los Santos sokaklarının asayiş simgesi. Bir GTA klasiği olarak üç yıldız aranma seviyesine ulaştığınızda peşinizde. Fakat ilk tanıtım videosundan bu yana kendisini göremiyoruz. Muhtemelen bu modeli kaldırıldı ve Bell 206'ın yerini -birazdan aşağıda göreceğiniz- Eurocopter AS350 modeli aldı.



Frogger
Tür: Helikopter
Baz alındığı model: Eurocopter EC130
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

GTA V ile birlikte seriye eklenecek yepyeni bir helikopter. Muhtemelen bir FIB helikopteri zira oyundaki IAA binasını bastığımız görevde FIB tarafından karakterlerimize temin edilen bir helikopter kendisi.



Police Maverick
Tür: Polis helikopteri
Baz alındığı model: Eurocopter AS350
Diğer görüldüğü kareler: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21

Los Santos Polis Teşkilatı’nın helikopterlerinden biri. Muhtemelen Police Maverick’in yeni bir versiyonu ve muhtemelen ilk tanıtım videosunda gördüğümüz helikopterin yerini bu helikopterler aldı zira geçtiğimiz seneden beri polis helikopteri adına sadece kendisini görüyoruz. İlk videoda gördüğümüz Police Maverick direkt GTA IV’ten alınmış gibiydi, şimdiyse aradan geçen ayların ardından görüyoruz ki üzerinde bayağı çalışılmış ve helikopter gerçek hayattaki Los Angeles’ın polis helikopterlerine yakın bir hal almış. Yine de dileğimiz, Police Cruiser’da olduğu gibi polis helikopterlerinin de tek bir modelle sınırlı kalmaması ve çeşitli olması yönünde.





Yararlanılan kaynaklar: GTAForums, GTAV.net, Grand Theft Wiki, GTA Wiki
İlginizi çekebilecek konular: GTA V Araç Bilgileri Max Payne 3'ten Çıktı!
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2014 ; 00:12:24 Gönderen: Stronger »
Çok önemli olmadığı süreçte gelen özel mesajlarınıza cevap veremiyorum.


Reklamlar


Çevrimdışı Leon10Rhyme

 • Grafiker
 • The Families
 • ******
 • İleti: 7293
 • Sons Of Anarchy and
 • Kayıt: 15/08/2010
  • Oyunfrag.com
  • Ödüller
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #1 : 03 Kasım 2011 ; 17:45:25 »
Gta san andreasda klasik araçları daha iyi modellemişlerdi eğer bu araçlar daha geliştiriciklerse klasik araçların üstüne ağırlık vermeleri gerek.Gta IV'deki klasik araçlar muazzamdı...

Var dedilerde gelmedik mi ?
The lost and damned

Çevrimdışı  pRime. 

 • ChavRash
 • Los Santos Triads
 • ****
 • İleti: 3720
 • The Dark Is Rising
 • Kayıt: 23/06/2011
  • Ödüller
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #2 : 03 Kasım 2011 ; 17:48:50 »
Birkaç tahminim tutmuş.

Çevrimdışı Comet

 • Trevor Philips Industries
 • ***
 • İleti: 1211
 • Limo is going bye-by
 • Kayıt: 04/06/2007
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #3 : 03 Kasım 2011 ; 17:49:38 »
Çok güzel bi konu olmuş Alves böyle bi konu arıyordum bende.Bu arada Comet'ın burnu görünüyor bi sahnede o da kesinlikle Comet. :D Futo'yu tekrar koymaları çok güzel olmuş IV'te en sevdiğim araçtı.

Touch  clean with a dirty hand.

Çevrimdışı Comet

 • Trevor Philips Industries
 • ***
 • İleti: 1211
 • Limo is going bye-by
 • Kayıt: 04/06/2007
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #4 : 03 Kasım 2011 ; 17:58:56 »
Ayrıca şunu da eklersen sevinirim Alves.



Resime biraz dikkatlı baktığımızda yuvarlak içine alınan araba bize GTA IV'teki "Vincent"'ı hatırlatıyor.Okla gösterilen arabanın ön kaputuna bakınca da San Andreas'tan kalma "Flash" aklımıza geliyor.

Flash


Vincent



Touch  clean with a dirty hand.

Çevrimdışı Alves.

 • Üye Yöneticisi
 • *****
 • İleti: 5713
 • Kayıt: 05/06/2007
  • RockstarTurk.com
  • Ödüller
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #5 : 03 Kasım 2011 ; 18:21:01 »
Alternatif olanlar ise;

Bisiklet;

Unutulmaz bir araç. San Andreas'ta CJ'nin ilk teknesi. :)

Jetski;

Jetski'yi ilk defa GTA V'te kullanıcaz galiba.
Çok önemli olmadığı süreçte gelen özel mesajlarınıza cevap veremiyorum.

Çevrimdışı RifLéMaN

 • Madrazo Cartel
 • ****
 • İleti: 2730
 • GFWL : BLo0ReGarD /\
 • Kayıt: 03/09/2009
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #6 : 03 Kasım 2011 ; 18:23:11 »
Bu arada artistlik yapmak için kullanılan uçak Stuntplane,Cropduster sahiden ekim aracı.

Çevrimdışı devrim09

 • The Lost Brotherhood
 • **
 • İleti: 1452
 • Kayıt: 23/06/2009
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #7 : 03 Kasım 2011 ; 18:24:04 »
Gta sa polis araç resmi yanlış verilmiş.O gta 3 polis aracı sa'daki farklı.

Çevrimdışı  Raidance` 

 • The Lost Brotherhood
 • **
 • İleti: 967
 • Kayıt: 08/07/2011
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #8 : 03 Kasım 2011 ; 18:53:59 »
Başka araba yokmu :yaralı:

Çevrimdışı oddyses

 • Madrazo Cartel
 • ****
 • İleti: 2130
 • Life has new meaning
 • Kayıt: 15/08/2010
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #9 : 03 Kasım 2011 ; 19:01:20 »
Alternatif olanlar ise;
Jetski;

Jetski'yi ilk defa GTA V'te kullanıcaz galiba.
Hayır.Vice City Stories'te de kullanıyorduk.

Bu arada konu güzel olmuş.

Çevrimdışı Leon10Rhyme

 • Grafiker
 • The Families
 • ******
 • İleti: 7293
 • Sons Of Anarchy and
 • Kayıt: 15/08/2010
  • Oyunfrag.com
  • Ödüller
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #10 : 03 Kasım 2011 ; 19:03:33 »
Hayır.Vice City Stories'te de kullanıyorduk.

Bu arada konu güzel olmuş.
Aynısını söylecektim ayrıca GTA 5 çıkmadan önce bas bas bağırıyordum 1 sene boyunca artık yeni serilerine daha detaylı araç eklemeliler özellikle jetski eklenmeli diye  sonunda oldu :helal:

Var dedilerde gelmedik mi ?
The lost and damned

Çevrimdışı Alves.

 • Üye Yöneticisi
 • *****
 • İleti: 5713
 • Kayıt: 05/06/2007
  • RockstarTurk.com
  • Ödüller
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #11 : 03 Kasım 2011 ; 19:11:02 »
Başka araba yokmu :yaralı:

Var, bunlar sadece ilk videodan tespit ettiklerimiz.

Hayır.Vice City Stories'te de kullanıyorduk.

Bu arada konu güzel olmuş.

Aynen bende ikilemde kalmıştım. VCS ve CTW serilerinde varmış.
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2011 ; 19:11:20 Gönderen: Alves. »
Çok önemli olmadığı süreçte gelen özel mesajlarınıza cevap veremiyorum.

Çevrimiçi Lynx

 • The Families
 • ******
 • İleti: 9600
 • Vote or else!
 • Kayıt: 07/02/2008
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #12 : 03 Kasım 2011 ; 19:20:09 »
 Çok güzel bir derleme olmuş.

Çevrimdışı OZAN.GNS

 • The Lost Brotherhood
 • **
 • İleti: 587
 • Eski toprak.
 • Kayıt: 28/09/2006
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #13 : 03 Kasım 2011 ; 19:27:31 »
Selamlar, trailerın tam birinci dakikasında yakaladığım görüntü bana bunu andırdı.


Üstteki resimlerde gördüğünüz araç, GTA IV'de ki Habanero'dur.

Trailerda yakaladığım bu araç ise Habanero'ya çok benziyor.

« Son Düzenleme: 03 Kasım 2011 ; 19:41:08 Gönderen: SaintJarrah »

Çevrimdışı vega_nitro

 • Grunge is not Dead
 • Moderatör
 • *****
 • İleti: 2208
 • Pure sh.t, pure grun
 • Kayıt: 16/06/2006
  • Alice in Chains
Ynt: GTA V - Arabalar(Araçlar)
« Yanıtla #14 : 04 Kasım 2011 ; 09:38:56 »
GTAForums'ta olan araba konusunun ayrı olarak açılması güzel olmuş. Yakında arabaları arttırdığımızda sabitlenir de.

Alıntı
Bu araç San Andreas'tan hiç yapancı gelmeyen Patriot'a ne kadar benziyor değil mi? Resimde gördüğünüz gibi iki çeşit araç mevcut soldaki Jeep tarzı sağdaki araba ise Hummer tarzı bir arabaya benziyor. Farklılıkları var tabikide gördüğünüz gibi.

Oyunda 4 kapılı bir Mesa Grande veya Mesa olacağı kesinleşti. Hemen karşı şeritteki Hummer H1'e benzer arabanın da Patriot olacağını düşünüyorduk.

Bel Air denen arabamız muhtemelen GTA San Andreas'ta da Vagos çetesinin kullandığı Tornano adlı araç olacak. Arabanın arkası 1958 Chevrolet Impala, önü ise 1957 Chevrolet Bel-Air'e benzemekteydi.

Tornado ön


Tornado arka


57 Bel Air ön


Bu arada GTA serilerinde Voodoo diye geçen, Vice City ve San Andreas'ta 59 İmpalayı andıran arabanın tekrar eski şeklinde olacağından şüpheliyim. Çünkü GTA IV'de tasarımı değişmişti.

Hanabero, Futo ve Landstalker'ımız da kesin.


« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2013 ; 23:17:24 Gönderen: Joker64 »